O podologii

Co je podologie

Podologie se zabývá komplexním vyšetřením chodidla, jeho zatížení při stání a chůzi, běhu a dále výrobou individuální korekční (aktivní) vložky do obuvi. Vyšetření se zaměřuje na prevenci zranění či bolesti pohybového aparátu a snaží se urychlit návrat do běžných denních nebo sportovních aktivit. Vyhodnocují se nejen odchylky v chůzi, ale také reakce na změnu nastavení těla celého pohybového aparátu.

Jak probíhá konzultace

V rámci konzultace, která trvá 30 – 45 minut, zkontrolujeme váš styl chůze, postavení nohou a chodidel. Naskenujeme vaše chodidla na speciálním přístroji, tzv. Podoskopu, který je vybaven termokamerou. Na vytvořeném snímku lze vidět rozložení síly došlapu, poklesy kleneb a rozptyly tlaků na nášlapné ploše – tlakovou mapu, která poslouží k posouzení stavu chodidel a pro následnou ruční výrobu individuálních korekčních vložek.

Naše korekční vložky stimulují a tvarují vaše chodidla k lepšímu stavu, nejedná se tedy o kompenzační, nebo podpěrnou pomůcku. Neexistuje stejný pár vložek, každý klient má originální pár. Na základě snímku pro vás vytvoříme jejich jedinečný návrh. Neadekvátní rozložení síly došlapu z tlakové mapy jasně napovídá o konkrétním problému nejen s chodidly, ale také o přenášení problému na další části těla, např. kolenní kloub, meziobratlové ploténky, krční páteř apod. Společně také vybereme nejvhodnější materiál a obuv.

Jak probíhá léčba

Podstatou léčby je dynamická a cílená korekce nesprávného došlapu, čímž dojde k úpravě celkového tělesného postoje.

  • tvarují a drží podélnou a příčnou klenbu v optimální pozici
  • korigují statické změny nohou
  • omezují patologické rozsahy kotníků (pronace, supinace)
  • dle fyzických možností upravují i pozice prstů (kladívkového prstu, vbočeného palce)
  • pomáhají zamezit výskytu tvrdé kůže v místě nejsilnějšího došlapu
  • jsou pohodlné při nošení v jakékoliv obuvi
  • jsou zhotoveny pouze z lehkých, pružných a převážně přírodních materiálů
  • podporují zdravý vývoj dětského chodidla

Vložky vyrábíme podle principů úpravy biomechaniky a proto již během nošení prvního páru ortopedických vložek vidíme na kontrolním snímku klienta výrazné zlepšení stavu, což potvrzuje i klient subjektivně.