Bosá chůze?

22.11.2017

Barefoot? ježíš co to je?...

Tuto otázku dostávám ve své praxi často. Snažím se lidem, kteří mají problémy s nohami a chtějí je řešit, něco o tzv. Barefoot říci a podat jim informace, na základě kterých se mohou sami rozhodnout, zda a jaké boty zvolí.

Především je nutné poznamenat, že ke mě lidé přijdou s nějakým problémem. Ať jsou to deformované prsty u nohou, vbočený kotník, palec či zborcená klenba nebo zarůstající nehty. Každý tento problém má nějakou příčinu, která vyvolává různé formy a stavy těchto nedostatků. Z velké většiny se problém týká nevhodné obuvi. Příliš úzká bota stlačuje prsty, které se v jejím důsledku deformují, nízká bota v přední části tlačí na palce a mechanicky tlačí nehty směrem hlouběji do valů a tak bychom mohli pokračovat.

Jaká je tedy alternativa či možnost nohám dát prostor ke zlepšení? Co třeba chodit bosky?

V dnešní době zejména rodiče s větším zájmem sledují zdravotní stav svých dětí a různé odchylky od ideálu ihned řeší s lékařem. Mnoho maminek na ortopedii obdrží doporučení na vložky pro své ještě poměrně malé deti. Často se setkávám s doporučením na ortopedické vložky u dětí ve věku 2,5 roku, což mi přijde absurdní. Noha ještě není ve správném postavení, klenby nejsou ještě ve stabilní pozici a proto zastávám názor, že takto malé děti by naopak měly mít nohy svobodné a bosou chůzí zatěžované pro správný vývoj.

Co tedy znamená termín "barefoot"? Jistě jste si někdy všimli lidí, kteří chodí po městě úplně naboso. Barefoot tedy v Angličtině znamená bosá noha. Bosé chození je v současné době velkým trendem ačkoliv mnoho lidí se v obavách o hygienu svých nohou přiklání k barefootové obuvi.

Bosá chůze je jednoznačně prospěšná hned z několika důvodů. Nejen, že umožní řádné prokrvení všech svalů v chodidle, ale zároveň umožní vnímání terénu, po kterém noha chodí, tím pádem zlepší chůzi, jelikož dochází ke změně intenzity nášlapu. Bosou chůzí se mohou drobné nedostatky chodidel s pomocí cvičení odstranit přirozenou cestou, která nic nestojí a je příjemná.

Bosá chůze však není pro všechny. Někomu pomáhá a někomu ne. Od specialistky na rovnání vbočených palců bez operace Zuzany Kejíkové jsem se dozvěděla, že to má svou příčinu. Zuzana bosou chůzi doporučuje jen lidem, jejichž tělo je v rovnováze. (Pozn. Kyčelní klouby jsou usazeny v jamkách a všech cca 600 svalů spolupracuje v útvarech zvaných spirály. Blíže se spirálám věnuje MUDr. Smíšek, autor SM systému). Vysvětlila mi, že pro člověka, který nezapojuje při chůzi správné svaly, obvykle nenastane blahodárný samoléčebný efekt bosé chůze.

Mnoho lidí, kteří se rozhodli začít s bosou chůzí si stěžují na bolesti, které je po čase navštíví. Bolesti v patách naznačují, že má člověk, který začal s bosou chůzí, stále naprogramovanou chůzi v obuvi s tlustou podrážkou, a tudíž i naboso dupe. Paty zaznamenávají velké otřesy, na ktere nejsou uzpůsobeny a proto bolí. Další bolesti spojené s bosou chůzí mohou naznačit, že není rovnováha v kyčelních kloubech a chůze tak není v rovnováze. Paní Zuzana podotýká, ze hýžďový sval a střed těla není zapojen tak, jak by měl a proto vznikají tyto problémy. Zároveň doporučuje před započetím bosé chůze srovnat střed těla, tedy rovnováha, a pak je možné začít s bosou chůzí. Existuje nová, nicméně zkušenostmi prokázaná teorie, že klenba nožní je celotělovou funkcí. Ploché nohy se mohou projevit nedostatkem odolnosti, pružnosti a výkonu v dalších částech pohybového systému.

Prospěšnost bosé chůze tedy závisí na tom, v jaké fázi nedostatku je tělo každého jednotlivce. Někteří lidé potrebují pomoc odborníka, jako např. Fyzioterapeut atd., a někomu bosá chůze vyložene pomůže ke zlepšení původního stavu.

Proč by tedy člověk měl chodit bos? "Noha může přirozeně reagovat a svaly mohou pracovat bez omezení vnějších vlivů. Při problémech je nutné se vyřešit defekty, které noha má, a až pak chodit naboso." odpovídá specialistka Zuzana, protože to je jediný způsob, jak noha může svobodně využít ve svůj prospěch plný potenciál bosé chůze.

Chodit na boso je ale i risk, který není každý ochoten podstoupit. Ve městě se po zemi válí ledacos a při bosé chůzi v takovém terénu je nutné dbát o hygienu. Někteří lidé to ale řeší alternativním způsobem a pořizují si takzvané barefoot boty, které simuluji bosou chůzi, dávají nohám větší prostor pro práci kleneb, rozložení prstů a umožňují identifikovat povrch, po kterém člověk jde. Bosá bota neboli barefoot obuv se vyznačuje zejména tím, že má velmi tenkou podrážku. Ta je 3 až 5mm tlustá ale více ne. Dále je pro ni typická kulatá špička a materiál, ze které je obuv vyrobena. Většinou se jedná o přírodní materiály, zejména kůže. Počátky bosých bot byly těžké. Nebyly k sehnání, ceny byly přemrštěné a navíc značně nevzhledné. Tento problém je dnes již zažehnán. Cena bot je srovnatelná s cenami značkové obuvi a i v barefoot se již objevují jisté značky, za které si zákazník musí připlatit. Kdo tedy hledá barefoot obuv a nejde mu o značku ale o to, zda je pro jeho nohu daná bota vhodná jistě najde to, co hledá. Barefoot obuv se ve velké míře vyrábí hlavně pro děti ale i dospělí jsou dnes již velkým procentním bodem v poptávce.

Kdo hledá najde. Nechcete li investovat do barefoot obuvi, můžete sehnat takzvaný kompromis, coz je něco mezi barefoot a konfekcí. Někteří obuvníci totiž zaznamenaly nárůst poptávky po barefoot a snaží se alespoň trochu dodržet její standardy. Jde zejména o sportovní značky. Další alternativou nohou být takzvané botoponožky. Jde o Český vynález, který se prodává po celém světě. Bohužel pouze pro dospělé. Jsou to botoponožky Skinners.

Závěrem jen shrnutí, že vždy dojdeme ke kýženému cíli kombinací různých metod. Nelze se spoléhat jen na jednu jedinou, protože lidské tělo je komplexní a nelze je léčit jednosměrně. Je li tedy defekt ve stavu, kdy je nutné nosit ortopedické vložky, mělo by se jejich nošení dodržet, zároveň však je nutné pomoci cvičením a terapií, čím bosé chození rozhodně je.

Podrobný návod na výběr obuvi naleznete na: www.vpavucine.cz

Více informací o terapii Zuzany Kejíkové naleznete na: www.zuzanakejikova.cz

Botoponožky jako náhrada bosé obuvi naleznete na mnohých internetových obchodech s barefoot obuví. Jmenují se skinners. Detaily ohledně skinners naleznete na: www.skinners.cz

Autor: Ing. Lucie Giňová